Viac

  Japonsko a USA diskutujú o možnom prehĺbení vojenskej spolupráce

  Japonsko a USA diskutujú o spôsoboch posilnenia vojenskej spolupráce, uviedol v pondelok hovorca vlády v Tokiu. Reagoval tak na správy médií, že operácie USA na japonskom území by sa mohli posilniť s cieľom vzdorovať Číne, informuje agentúra AFP.

  --- Reklama ---

  Japonské médiá a britský denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na diplomatické zdroje informovali, že na aprílovom summite USA – Japonsko dôjde k preskúmaniu bezpečnostnej dohody medzi týmito krajinami. Podľa nich je tento krok súčasťou opatrení zameraných proti rastúcemu vojenskému a politickému vplyvu Číny v ázijskom a tichomorskom regióne.

  „Japonsko a Spojené štáty diskutujú o spôsoboch posilnenia spolupráce v oblasti velenia a riadenia s cieľom zvýšiť interoperabilitu a pripravenosť,“ citovala AFP hovorcu japonskej vlády.

  Ako ďalej spresnil, zatiaľ nedošlo k rozhodnutiu o štruktúre USA vrátane posilnenia funkcií amerických síl v Japonsku, v ktorom sa v súčasnosti nachádza 54.000 príslušníkov americkej armády.

  --- Reklama ---
  Japonsko a USA diskutujú o spôsoboch posilnenia vojenskej spolupráce, uviedol v pondelok hovorca vlády v Tokiu.Zdroj: Profimedia

  Tokio chce do roku 2027 zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá HDP – podľa vzoru hranice stanovenej Severoatlantickou alianciou (NATO). Zároveň varuje, že Čína predstavuje „najväčšiu strategickú výzvu“ pre bezpečnosť Japonska.

  Japonské noviny Yomiuri v pondelok s odvolaním sa na americké a japonské zdroje informovali o možných zmenách v spolupráci medzi USA a Japonskom. V správe sa uvádza, že v Japonsku by mohol vzniknúť trvalý americko-japonský spoločný tím, ktorý by zaistil užšiu vojenskú spoluprácu.

  Noviny vysvetlili, že Japonsko musí v súčasnosti pri rôznych rozhodnutiach spolupracovať s Tichomorským velením americkej armády so sídlom na Havaji.

  Podľa denníka FT je americké ministerstvo obrany – Pentagón – ešte ďaleko od prijatia akéhokoľvek rozhodnutia, ale Japonsko i USA sú v zásade za posilnenie vzťahov „v reakcii na to, čo považujú za rastúcu hrozbu zo strany Číny“. Tieto potenciálne plány denník označil za za „najväčšiu modernizáciu (americko-japonskej) bezpečnostnej aliancie od podpísania zmluvy o vzájomnej obrane v roku 1960“.

  Japonský premiér Fumio Kišida sa 10. apríla stretne s americkým prezidentom Joeom Bidenom vo Washingtone. Nasledujúci deň sa uskutoční v Bielom dome prvý trojstranný summit aj za účasti filipínskeho prezidenta Ferdinanda Marcosa.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia