Viac

  Jaguar Land Rover bude v Nitre vyrábať elektromobily

  Nitriansky závod Jaguar Land Rover začne ešte v priebehu tohto desaťročia vyrábať elektrické vozidlá.

  --- Reklama ---

  Ide o súčasť plánu transformácie závodov britskej automobilky po celom svete v hodnote viac než 17 miliárd eur. Pri príležitosti piateho výročia otvorenia závodu v Nitre to oznámila výkonná riaditeľka priemyselných činností z britskej centrály spoločnosti Barbara Bergmeierová.

  Prechod na zelené technológie

  Nitrianska fabrika sa má teraz stať súčasťou celosvetového plánu britského výrobcu luxusných vozidiel týkajúceho sa prechodu na výrobu elektromobilov. Do roku 2030 chce začať vyrábať v rozličných krajinách deväť nových výlučne elektrických modelov.

  Jaguar Land RoverZdroj: TASR

  Presná výška novej investície v Nitre zatiaľ nie je známa. Rovnako nie je známy spôsob, akým táto transformácia prebehne, a ani podiel, aký budú mať na výrobe v Nitre elektromobily. „Snažíme sa vyrábať čo najflexibilnejšie,“ povedala Bergmeierová na tlačovej konferencii. Vysvetlila, že automobilka jednak reaguje na potreby trhu a jednak zatiaľ nie isté, ako presne bude vo svete prebiehať prechod na zelené technológie.

  --- Reklama ---

  Jaguar Land Rover však zatiaľ nespresnil, aký model elektromobilu sa bude vyrábať v Nitre. Slovenská fabrika je teraz jedinou, kde vyrábajú terénne vozidlo Defender. Počas uplynulých dvoch rokov sa Defender stal najpredávanejším modelom celého koncernu.

  Rozsiahla investícia

  Podľa šéfa nitrianskeho závodu Guillerma Mancholasa v pláne nie je znižovanie zamestnaneckých stavov. Teraz tam pracuje približne 5000 ľudí. Rozšírenie výroby prebehne na pozemku, ktorý už automobilka v Nitre má. Teraz z neho využíva na produkciu iba 50 až 60 percent. Automobilka sa mieni uchádzať aj o štátnu podporu v rámci pravidiel Európskej únie aj preto, že EÚ podporuje prechod na zelené technológie, poznamenal Mancholas.

  Výrobný závod v nitrianskom priemyselnom parku otvorili 25. októbra 2018. Počiatočná investícia dosiahla 1,3 miliardy eur, neskôr tu britská automobilka investovala ďalších 60 miliónov eur do nových technológií, budov či softvéru. Fabrika teraz vyprodukuje 3000 áut týždenne.

  Podľa vyjadrení britskej centrály si na nitrianskom závode cenia jeho strategickú polohu blízko kľúčových dodávateľov, ktorá pomáha zmierňovať vplyvy na životné prostredie. Devízou je aj výhodné železničné spojenie so západnou Európou a tiež blízkosť prístavov, kde môžu nakladať autá na vývoz do celého sveta.

  Automobilka má závody okrem domovskej Británie a Slovenska aj v Číne, Brazílii, Indii a Rakúsku. Vlastní ju indická spoločnosť Tata Motors Limited.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia obvinila z krádeže 17.800 eur ženu z obce Lenartov

  Protiprávne chované chránené živočíchy zaistili v Hlohovci počas domovej prehliadky príslušníci enviropolície z Nitry.

  V Hlohovci zaistili protiprávne chované korytnačky a papagáje

  HOAX: Nie je pravda, že mamografia viac škodí, ako pomáha

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Koľko plánujú minúť Slováci na vianočné darčeky? Tieto veci darujeme najčastejšie

  Najskôr ho zbili, potom bodli nožom. Oslava na východe Slovenska takmer skončila tragicky

  V úseku Palárikovo - Tvrdošovce sa v utorok o 9.35 h vykoľajil vlak.

  V úseku Palárikovo – Tvrdošovce sa vykoľajil vlak, je prerušená doprava

  Majitelia psov spisujú petíciu v súvislosti s Návštevným poriadkom TANAPu

  Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur začne Sociálna poisťovňa vyplácať už od piatka 1. decembra.

  Sociálna poisťovňa začína od piatka vyplácať dodatočný príspevok, niektorým penzistom príde v osobitnom režime