Viac

    Izraelsko-palestínsky konflikt: Ako vyzerá život v Pásme Gazy?

    V Pásme Gazy žije 2,2 milióna ľudí, je 41 km dlhé a 10 km široké. Je enklávou ohraničenou Stredozemným morom, Izraelom a Egyptom.

    --- Reklama ---

    Pásmo Gazy pôvodne okupoval Egypt, ale počas vojny na Blízkom východe v roku 1967 ho obsadil Izrael. V roku 2005 Izrael stiahol svoje jednotky a približne aj 7 000 svojich osadníkov, informuje britský spravodajský portál BBC.

    BBC

    Teraz je pod kontrolou militantnej islamistickej skupiny Hamas, ktorá po násilnej roztržke v roku 2007 vytlačila sily vtedajšej Palestínskej samospráve. Izrael a Egypt obmedzili pohyb tovaru a osôb do Gazy a z Gazy s tým, že blokáda je potrebná z bezpečnostných dôvodov.

    Hnutie Hamas, ktoré USA, EÚ a Spojené kráľovstvo, ako aj ďalšie mocnosti označili za teroristickú skupinu, viedlo od prevzatia moci v Gaze niekoľko vojen s Izraelom. Okrem toho vypálilo alebo umožnilo iným militantným skupinám vypáliť tisíce rakiet na Izrael a uskutočnilo ďalšie smrtiace útoky.

    --- Reklama ---

    Bezprecedentný útok

    Stovky militantov Hamasu podnikli 7. októbra bezprecedentný útok na južný Izrael, pri ktorom zahynulo najmenej 1 300 ľudí a desiatky ľudí uniesli do Gazy.

    Izrael v reakcii nato uskutočnil niekoľko leteckých a delostreleckých útokov na Gazu, pri ktorých zahynulo viac ako 2 215 Palestínčanov. Jeho jednotky sa zhromažďujú na prípadnú pozemnú operáciu. Izraelský premiér prisľúbil, že vo vojne porazí Hamas a „zmení Blízky východ“.

    Izraelský minister obrany v reakcii na útok Hamasu nariadil 9. októbra „úplné obliehanie“ Gazy a dodal: „Nebude tam žiadna elektrina, žiadne potraviny, žiadne palivo, všetko je uzavreté.“

    Izraelský minister infraštruktúry neskôr prerušil aj dodávky vody do pásma. Tento krok okamžite zhoršil ťažkú humanitárnu situáciu v Gaze, kde už 80 percent obyvateľstva potrebovalo medzinárodnú pomoc.

    Život v Pásme Gazy

    Jediná elektráreň v Gaze prestala fungovať po tom, ako jej 11. októbra došlo palivo, takže nemocnice boli preťažené a zranení boli odkázaní na záložné generátory. Očakáva sa, že niektorým nemocniciam s obmedzenými zásobami dôjde palivo v priebehu niekoľkých dní.

    Viac ako 600 000 ľudí zostalo bez pitnej vody aj v dôsledku izraelského rozhodnutia prerušiť dodávky vody. Palivo budú potrebovať aj miestne vodné čerpadlá a kanalizačné systémy, aby mohli fungovať.

    Uzavretie tovarového priechodu Kerem Šalom s Izraelom znamená, že zásoby potravín sa vyčerpávajú. Tretina obchodov v Gaze hlási nedostatok tovaru. OSN uvádza, že väčšina obchodov má dostatok potravín približne na dva týždne.

    Najmenej 200 000 ľudí bolo vysídlených, pretože utiekli zo strachu o svoj život alebo preto, že ich domy boli zničené pri náletoch. Väčšina z nich sa ukrýva v školách OSN.

    Zdroj: TASR/AP/Fatima Shbair

    Výpadky na každodennej báze

    Aj pred súčasným konfliktom boli výpadky elektrickej energie v Gaze každodenným javom. Pričom podľa OSN mali domácnosti k dispozícii elektrinu v priemere len 13 hodín denne.

    Pásmo Gazy nakupovalo takmer dve tretiny energie od Izraela, zvyšok vyrábala elektráreň v Gaze (GPP). Kombinované dodávky však pokrývali len menej ako polovicu dopytu.

    Aby sa poskytovatelia služieb a domácnosti vyrovnali s výpadkami, musia sa uchýliť k záložným generátorom. Tie sú však nespoľahlivé pre svoju závislosť od nedostatkového paliva a náhradných dielov, ktoré podliehajú dovozným obmedzeniam, pretože Izrael ich klasifikuje ako zariadenia s „dvojakým použitím“ pre civilné a vojenské účely.

    Čistá voda nie je dostupná pre 95 percent obyvateľov Gazy. V dôsledku nadmerného čerpania z pobrežných vodonosných vrstiev a infiltrácie morskej vody a odpadových vôd je voda z vodovodu slaná a znečistená a nie je vhodná na pitie.

    Svetová zdravotnícka organizácia stanovila minimálnu požiadavku na dennú potrebu vody na 100 litrov na osobu – na pitie, umývanie, varenie a kúpanie. V Gaze je priemerná spotreba približne 84 litrov. Z toho len 27 litrov sa považuje za vodu vhodnú na ľudské použitie.

    Uzavretie hraníc

    Civilisti majú len malú nádej, že budú môcť opustiť Gazu a uniknúť konfliktu. Izrael na neurčito uzavrel hraničný priechod Erez na severe pásma. Egyptom kontrolovaný hraničný priechod Rafah na juhu – uzavreli 9. a 10. októbra – kvôli izraelským leteckým útokom v blízkosti brány na palestínskej strane.

    Pred eskaláciou mali Palestínčania zakázané opustiť Gazu cez Izrael, ak nedostali povolenie na opustenie územia vydané Izraelom. Povolenia obmedzili na denných robotníkov, podnikateľov, pacientov a ich sprievodcov a humanitárnych pracovníkov. V auguste podľa OSN cez Erez povolili vycestovať 58 600 ľuďom, čo bolo o 65 percent viac ako mesačný priemer za rok 2022.

    Palestínčania, ktorí chceli odísť cez Rafah, sa museli zaregistrovať u palestínskych orgánov niekoľko týždňov vopred. Museli podať žiadosť Egyptu, ktorý zavádza obmedzenia počtu osôb a prísne bezpečnostné kontroly. Egypt v auguste povolil odchod z Gazy cez Rafah 19 600 ľuďom, čo bol najvyšší počet od júla 2012.

    Zdravotníctvo v kolapse

    Verejné zdravotnícke zariadenia v Gaze sú preťažené. Postihujú ich časté výpadky elektriny a nedostatok zdravotníckeho materiálu a vybavenia. Mnohé služby a špecializované ošetrenia nie sú k dispozícii.

    OSN tvrdí, že na vine je blokáda zo strany Izraela a Egypta, ale tiež nižšie výdavky na zdravotníctvo zo strany Palestínskej samosprávy. Na vine je aj vnútropolitický konflikt medzi Palestínskou samosprávou, ktorá zodpovedá za zdravotníctvo na palestínskych územiach, a hnutím Hamas.

    Zdroj: TASR/AP/Fatima Shbair

    Pacienti z Gazy, ktorí potrebujú život zachraňujúcu starostlivosť v nemocniciach, musia najprv získať žiadosti schválené Palestínskou samosprávou. Potom potrebujú výjazdové povolenia schválené izraelskými orgánmi.

    Od roku 2008 do roku 2022 bolo viac ako 70 000 alebo tretina žiadostí o povolenie pre pacientov odložených alebo zamietnutých. Niektorí pacienti počas čakania na odpoveď na svoju žiadosť aj zomreli.

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny

    Zlatá olympijská medaila podľa analytika nemala ešte nikdy vyššiu hodnotu ako teraz

    Jeden z najobľúbenejších nápojov Slovákov zdražie. Čo je za tým?

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Svet vedy priniesol niekoľko zaujímavých správ: Antibiotické gény u vodných živočíchov a kokaín v žralokoch

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Testy ukázali, že žraloky pri pobreží Brazílie mali v telách veľké množstvo kokaínu

    "Letná brigáda s armádou", ako ju niektorí nazývajú, ponúka pestrý program. Stredoškolákom priblíži vojenský život.

    Českí stredoškoláci dostali možnosť okúsiť vojenský život

    Zariadenie pre seniorov v chorvátskom meste Daruvar sa stalo dejiskom krvavého útoku, ktorý si vyžiadal päť životov.

    Útočník v domove pre seniorov zastrelil piatich ľudí

    Španielsko: Barcelona zvýši túto turistickú daň

    Chystáš sa na dovolenku do tejto európskej krajiny? Môže ťa nemilo zaskočiť táto zvýšená daň