Viac

  Izrael zamietol žiadosť o vstup do krajiny vysokému komisárovi OSN pre ľudské práva

  Izrael vo štvrtok uviedol, že zamietol žiadosť o vstup do krajiny vysokému komisárovi OSN pre ľudské práva Volkerovi Türkovi. Stalo sa tak po tom, čo Türk odsúdil údajné porušovanie medzinárodného humanitárneho práva vo vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Informuje o tom agentúra AFP.

  --- Reklama ---

  „Izrael si nie je vedomý nijakých prínosov súčasnej návštevy vysokého komisára OSN,“ komentovala zamietavé rozhodnutie izraelská misia pri OSN v Ženeve.

  Türk vo štvrtok uviedol, že „veľmi vážne obvinenia z viacnásobných a závažných porušení medzinárodného humanitárneho práva si vyžadujú dôsledné vyšetrovanie, bez ohľadu na to, kto ich spôsobil“.

  Obe strany páchajú vojnové zločiny

  Komisár sa takto vyjadril po minulotýždňovej návšteve Blízkeho východu. Varoval, že obe strany konfliktu v pásme Gazy páchajú vojnové zločiny. Türk nemohol vtedy absolvovať návštevu Izraela ani Palestínskych území napriek tomu, že o to žiadal.

  --- Reklama ---

  Türk zároveň poukázal na to, že konflikt Izraela s Hamasom sa rozširuje aj mimo Pásma Gazy a vyjadril znepokojenie nad „potencionálne výbušnou“ situáciou na západnom brehu Jordánu.Som hlboko znepokojený zintenzívnením násilia a tvrdej diskriminácie Palestínčanov na Západnom brehu vrátane východného Jeruzalema,“ uviedol.

  Zdroj: TASR/AP

  Zároveň obom stranám konfliktu odporučil, aby uznali, že ľudské životy majú všade rovnakú hodnotu. „Je zrejmé, že na oboch stranách považujú niektorí zabíjanie civilistov buď za akceptovateľné vedľajšie škody alebo za užitočnú zbraň. Je to humanitárna a ľudskoprávna katastrofa,“ povedal Türk.

  Dodal, že sloboda Izraelčanov je neoddeliteľne spätá so slobodou Palestínčanov. „Palestínčania a Izraelčania sú si navzájom jedinou nádejou na dosiahnutie mieru,“ domnieva sa komisár OSN.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania