Viac

  Izrael prevzal kontrolu nad hraničným priechodom Rafah

  Izraelská tanková brigáda v utorok prevzala v Rafahu v Pásme Gazy kontrolu nad tamojšou stranou hraničného priechodu s Egyptom. Izrael tak napreduje s pozemnou ofenzívou v meste a vytvára veľký otáznik nad rokovaniami o prímerí s militantným hnutím Hamas.

  --- Reklama ---

  Izraelská armáda uviedla, že 401. brigáda vstúpila na hraničný priechod skoro ráno a prevzala nad ním „operačnú kontrolu“. Podľa armády tak spravili po tom, čo dostali informácie, že priechod, ktorý je kľúčový pre humanitárnu pomoc aj ľudí utekajúcich do Egypta, „je používaný na teroristické účely“. Dôkazy na okamžité potvrdenie tohto tvrdenia však neposkytla. Uviedla ale, že oblasť okolo priechodu bola použitá na mínometný útok, ktorý zabil štyroch izraelských vojakov a ďalších zranil v blízkosti priechodu Kerem Šalom.

  Izraelská tanková brigáda v utorok prevzala v Rafahu v Pásme Gazy kontrolu nad tamojšou stranou hraničného priechodu s Egyptom.Zdroj: TASR

  Hovorca palestínskeho úradu pre priechody uznal, že izraelské sily obsadili priechod a nateraz zariadenie uzavreli. Údery sa podľa neho od pondelka zameriavali na oblasť okolo priechodu.

  Armáda tiež uviedla, že pozemné skupiny a nálety udreli na podozrivé pozície Hamasu v Rafahu.

  --- Reklama ---

  Ofenzíva opäť zvýšila riziko totálneho izraelského útoku na Rafah, čo je krok, ktorý Spojené štáty a ďalšie západné mocnosti dôrazne odmietajú a pred ktorým varujú humanitárne skupiny s tým, že bude katastrofálny pre viac ako milión Palestínčanov, ktorí tam vyhľadali útočisko. Americký prezident Joe Biden v pondelok telefonoval s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a naliehavo ho vyzval, aby ofenzívu na najjužnejšie mesto v Pásme Gazy neuskutočňovali.

  Cielené údery na Rafah a prevzatie kontroly nad hraničným priechodom sa udiali niekoľko hodín po tom, ako Hamas oznámil, že akceptoval návrh na prímerie, ktorý predložili sprostredkovatelia Egypt a Katar. Prímerie by mohlo minimálne pozastaviť sedemmesačnú vojnu v Pásme Gazy. Nie je však isté, či bude dohoda spečatená, keďže Izrael odpovedal vyhlásením, že návrh nespĺňa jeho „základné požiadavky“.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského CBOS.

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí s prijatím eura

  Hokejové zlato oslavujú v Česku všetci. Aj prezident

  Voľby do europarlamentu: Hlas bude platný, aj keď volič odovzdá prázdny lístok

  Český prezident Pavel budúci týždeň navštívi Jordánsko. Privezie aj pomoc obyvateľom Gazy

  Frühauf: Tatar je skvelý kapitán, vplýval v kabíne aj na ľade

  budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi

  Pápež uznal zázrak „Božieho influencera“ a otvoril tým cestu k jeho kanonizácii

  Nórsko

  Nórsko uzavrie svoje hranice pre ruských turistov

  komár

  Na Morave pri slovenských hraniciach sa množia kalamitné komáre. Epidemiólogovia upozorňujú na viaceré riziká