Viac

  Izrael nariadil evakuáciu vyše jedného milióna obyvateľov Gazy. Majú to stihnúť do 24 hodín

  Izrael nariadil presun 1,1 milióna obyvateľov severnej časti pásma Gazy na juh tohto územia. Evakuácia má prebehnúť počas nasledujúcich 24 hodín, uviedla v noci na piatok Organizácia Spojených národov (OSN). Informovala agentúra AFP.

  --- Reklama ---

  OSN následne prostredníctvom hovorcu generálneho tajomníka Antónia Guterresa požiadala o zrušenie tohto nariadenia z humanitárnych dôvodov. „Organizácia Spojených národov dôrazne apeluje na to, aby akékoľvek nariadenie tohto typu – ak bude potvrdené – bolo zrušené v záujme vynúť sa tomu, aby sa súčasná tragédia pretvorila v katastrofálnu situáciu, upozornil hovorca Stéphane Dujarric.

  Nariadenie bolo doručené OSN a prichádza v čase izraelskej ofenzívy proti militantom z hnutia Hamas, pripomína agentúra AP. Podľa Dujarrica je toto naradenie „nemožné“ vykonať bez „zničujúcich humanitárnych dôsledkov“.

  Zdroj: TASR/AP

  Hamas označil výzvu Izraela za propagandu

  Podľa AP to môže signalizovať blížiacu sa pozemnú ofenzívu izraelskej armády v Gaze, aj keď samotné ozbrojené sily Izraela to zatiaľ nepotvrdili. Vo štvrtok uviedli, že sa na možnosť takejto ofenzívy pripravujú, rozhodnutie o nej však doposiaľ nepadlo.

  --- Reklama ---

  Palestínske militantné hnutie Hamas označilo za „propagandu“ výzvu izraelskej armády na evakuáciu severnej časti pásma Gazy. Civilisti by podľa Hamasu, ktorý túto palestínsku enklávu ovláda, nemali naletieť takýmto „propagandistickým rečiam“.

  Zdroje z prostredia tamojších bezpečnostných síl navyše tvrdia, že obyvateľom má byť bránené v odchodoch na juh, informuje agentúra DPA. Aj viacerí svedkovia uvádzajú, že Hamas už zastavil niekoľkých obyvateľov a nariadil im vrátiť sa na sever Gazy. V oblasti podľa ich slov narastá panika a chýbajú jasné inštrukcie.

  Izraelská armáda v piatok ráno oficiálne vyzvala obyvateľov severnej časti pásma Gazy, aby sa evakuovali na juh tejto palestínskej enklávy, a to z dôvodu možnej pozemnej ofenzívy Izraela proti palestínskym militantom z radikálneho hnutia Hamas.

  Evakuácia má prebehnúť počas nasledujúcich 24 hodín. Podľa Organizácie Spojených národov (OSN), ktorej bolo predmetné nariadenie tiež doručené, sa evakuácia týka približne 1,1 milióna ľudí žijúcich na severe Gazy. Generálny tajomník OSN António Guterres požiadal Izrael o zrušenie tohto nariadenia, a to z humanitárnych dôvodov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD