Viac

  Island odkúpil prebytočné emisné kvóty od SR za takmer 2,4 milióna eur

  Islandské ministerstvo životného prostredia odkúpilo od Slovenska prebytočné emisné kvóty za takmer 2,4 milióna eur. Celkovo bude predaných 3,4 milióna kvót. Výnos pôjde na zvyšovanie energetickej účinnosti verejných budov. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

  --- Reklama ---

  Výnosy z predaja sú príjmom Environmentálneho fondu. „Slovensku sa podarilo vyrokovať cenu na úrovni 0,70 eura za kvótu, ktorá sa vzhľadom na nadbytok u drvivej väčšiny krajín Kjótskeho dohovoru považuje za mimoriadne výhodnú,“ priblížil envirorezort. Nadbytočné emisné kvóty boli pre Slovensko pridelené na roky 2013 až 2020.

  Zdroj: Shutterstock
  Shutterstock

  Správu o odkúpení nadbytočných emisných kvót oznámil minister životného prostredia Milan Chrenko počas pracovnej cesty na Islande. Slovenská delegácia tam rokovala o opatreniach na znižovanie emisií skleníkových plynov, najmä prostredníctvom využívania geotermálnej energie.

  „Island dokázal, že aj malý štát môže efektívne využívať svoj energetický potenciál v prospech obyvateľov a celej ekonomiky. Všetky domácnosti ostrova sú prakticky vykurované zemským teplom. Island je tak príkladom ako možno za pár desiatok rokov úplne reformovať svoju energetiku,“ poznamenal Chrenko.

  --- Reklama ---

  Slovensko v súčasnosti využíva geotermálnu energiu na vykurovanie iba na pár lokalitách. Z udržateľnej kapacity, ktorá je na úrovni približne 3200 megawatt, tepelný výkon podľa MŽP dosiahol vlani vyše 80 megawattov.

  Šéf envirorezortu počas cesty absolvuje rokovanie s riaditeľkou Agentúry pre životné prostredie Islandu a riaditeľkou Energetickej agentúry. Slovenskú delegáciu prijme aj prezident Islandu Gudni Thorlacius Jóhannesson.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok

  Obrovské prekvapenie. Slovenskí futbalisti zdolali tretí najlepší tím na svete

  Policajt mimo služby začul dron a odhalil pašované cigarety

  Muž roky týral ženu v garáži, už je v rukách polície