Viac

  Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc

  Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam. Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc, ktorých výskyt zaznamenali už aj prostriedkoch hromadnej dopravy. Na svojom webe o tom v piatok informoval denník Le Monde.

  --- Reklama ---

  Prvý námestník parížskej primátorky Emmanuel Grégoire vyzval, aby štát čo najrýchlejšie prijal akčný plán proti plošticiam. Prioritou je to aj v súvislosti s tým, že krajina bude na budúci rok hostiteľom olympijských a paralympijských hier.

  Radnica tiež chce zaradiť riziko zamorenia plošticami zahrnuté do zmluvy o poistení domácností. Mnohí majitelia či nájomcovia bytov odmietajú insekticídny postrek pre vysoké náklady.

  Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc, ktorých výskyt zaznamenali už aj prostriedkoch hromadnej dopravy.Zdroj: Shutterstock

  Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci (ANSES), zverejneného v júli, sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností bez ohľadu na ich príjem.

  --- Reklama ---

  V posledných týždňoch hlásili výskyt ploštíc aj cestujúci vo verejnej doprave — MHD, či medzimestských a prímestských vlakoch. Ploštice sa však našli aj v čakárňach na medzinárodnom letisku Roissy.

  Aj preto francúzsky minister dopravy Clément Beaune v piatok oznámil, že na budúci týždeň zvolá zástupcov dopravných spoločností RATP a SNCF, aby spolu s vládou koordinovali „ofenzívu proti plošticiam“. Ploštica je malý hmyz, ktorý sa živí najmä ľudskou krvou. Najčastejšie sa vyskytuje v matracoch a ich taštičkových pružinách, ale aj v oblečení či batožine.

  Najčastejším prejavom po uštipnutí plošticou sú drobné poranenia kože. Výskyt ploštíc však môže u niektorých ľudí viesť k rôznym psychickým až psychiatrickým problémom. Môže ísť o poruchy spánku, úzkosti, pocit paniky, uvádza sa v správe ANSES.

  Ploštice sa vytratili z každodenného života v 50. rokoch 20. storočia, ale za posledných 30 rokov sa v mnohých rozvinutých krajinách „vrátil na scénu“ vďaka zvýšenej mobilite, nákupom oblečenia a doplnkov z druhej ruky i zvyšujúcej sa odolnosti voči insekticídom.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Erdogan to Švédsku neuľahčuje. Jeho vstup do NATO podmienil predajom amerických stíhačiek F-16

  Putin bude opäť kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách

  Netanjahu: Ak sa Hizballáh rozhodne začať vojnu s Izraelom, potom sa Bejrút a južný Libanon zmení na Gazu

  Rusko čakajú budúci rok prezidentské voľby. Putin nebude mať žiadnu konkurenciu

  V Zambii v stredu zachránili 49-ročného muža zo zavalenej bane na severe krajiny, v podzemí strávil takmer týždeň.

  Zo zavalenej bane zachránili jedného muža, strávil tam takmer týždeň

  Nemecko sa vzdalo snáh o vrátenie sochy, ktorú Mussolini predal Hitlerovi

  Počas televíznej Priamej linky s Vladimirom Putinom by chcela väčšina Rusov dostať odpoveď na otázku, kedy sa skončí vojna s Ukrajinou.

  Väčšina Rusov by sa Putina v televíznej priamej linke opýtala, kedy sa skončí vojna

  2023 bude najteplejším

  Služba EÚ Copernicus: Rok 2023 bude najteplejším v histórii meraní