Viac

    Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc

    Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam. Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc, ktorých výskyt zaznamenali už aj prostriedkoch hromadnej dopravy. Na svojom webe o tom v piatok informoval denník Le Monde.

    --- Reklama ---

    Prvý námestník parížskej primátorky Emmanuel Grégoire vyzval, aby štát čo najrýchlejšie prijal akčný plán proti plošticiam. Prioritou je to aj v súvislosti s tým, že krajina bude na budúci rok hostiteľom olympijských a paralympijských hier.

    Radnica tiež chce zaradiť riziko zamorenia plošticami zahrnuté do zmluvy o poistení domácností. Mnohí majitelia či nájomcovia bytov odmietajú insekticídny postrek pre vysoké náklady.

    Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc, ktorých výskyt zaznamenali už aj prostriedkoch hromadnej dopravy.Zdroj: Shutterstock

    Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci (ANSES), zverejneného v júli, sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností bez ohľadu na ich príjem.

    --- Reklama ---

    V posledných týždňoch hlásili výskyt ploštíc aj cestujúci vo verejnej doprave — MHD, či medzimestských a prímestských vlakoch. Ploštice sa však našli aj v čakárňach na medzinárodnom letisku Roissy.

    Aj preto francúzsky minister dopravy Clément Beaune v piatok oznámil, že na budúci týždeň zvolá zástupcov dopravných spoločností RATP a SNCF, aby spolu s vládou koordinovali „ofenzívu proti plošticiam“. Ploštica je malý hmyz, ktorý sa živí najmä ľudskou krvou. Najčastejšie sa vyskytuje v matracoch a ich taštičkových pružinách, ale aj v oblečení či batožine.

    Najčastejším prejavom po uštipnutí plošticou sú drobné poranenia kože. Výskyt ploštíc však môže u niektorých ľudí viesť k rôznym psychickým až psychiatrickým problémom. Môže ísť o poruchy spánku, úzkosti, pocit paniky, uvádza sa v správe ANSES.

    Ploštice sa vytratili z každodenného života v 50. rokoch 20. storočia, ale za posledných 30 rokov sa v mnohých rozvinutých krajinách „vrátil na scénu“ vďaka zvýšenej mobilite, nákupom oblečenia a doplnkov z druhej ruky i zvyšujúcej sa odolnosti voči insekticídom.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    V radoch ukrajinských síl bojujúcich proti ruskej invázii pred niekoľkými dňami padol slovenský občan Rastislav Gajdošík.

    Slovenský dobrovoľník padol pri obrane Ukrajiny

    Zlatá olympijská medaila podľa analytika nemala ešte nikdy vyššiu hodnotu ako teraz

    Jeden z najobľúbenejších nápojov Slovákov zdražie. Čo je za tým?

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Svet vedy priniesol niekoľko zaujímavých správ: Antibiotické gény u vodných živočíchov a kokaín v žralokoch

    Žraloky kanadské, nenápadní obyvatelia vôd pri pobreží Brazílie, sa stali nedobrovoľnými konzumentmi kokaínu.

    Testy ukázali, že žraloky pri pobreží Brazílie mali v telách veľké množstvo kokaínu

    "Letná brigáda s armádou", ako ju niektorí nazývajú, ponúka pestrý program. Stredoškolákom priblíži vojenský život.

    Českí stredoškoláci dostali možnosť okúsiť vojenský život

    Zariadenie pre seniorov v chorvátskom meste Daruvar sa stalo dejiskom krvavého útoku, ktorý si vyžiadal päť životov.

    Útočník v domove pre seniorov zastrelil piatich ľudí

    Španielsko: Barcelona zvýši túto turistickú daň

    Chystáš sa na dovolenku do tejto európskej krajiny? Môže ťa nemilo zaskočiť táto zvýšená daň