Viac

  Epidémia závislosti. Slováci nevedia žiť bez tohto lieku, abstinenčné príznaky sú podobné heroínu

  Slovensko čelí problému s nadbytočným predpisovaním benzodiazepínov, teda laicky povedané liekom na upokojenie. Informuje o tom portál tvnoviny.sk. V mnohých prípadoch ich totiž lekári vydávajú na požiadanie a bez adekvátneho posúdenia, ktoré by malo byť v takomto prípade samozrejmosťou.

  --- Reklama ---

  Najznámejším „pomocníkom“ zo skupiny benzodiazepínov je Xanax, do rovnakej skupiny sa však radí aj Lexaurin, Diazepam, Neurol a mnoho ďalších. Obľube sa tešia vďaka rýchlemu a efektívnemu účinku, ktorý sa s nervozitou, návalmi úzkosti či paniky, nespavosťou a inými ťažkosťami tohto rázu jednoducho nemazná. Netreba však zabúdať na prípadné riziká.

  Po úľave prídu abstinenčné príznaky

  Lieky, ktorých výdaj je podmienený receptom od lekára, na to zväčša majú dôvod a benzodiazepíny nie sú výnimkou. V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu ich mnohí (nielen) Slováci využívajú ako instantnú úľavu, po ktorej je svet zrazu o čosi znesiteľnejší. Neuvedomujú si, že takýto liek má veľký potenciál vyvolať v nich závislosť a abstinenčné príznaky sú podobné heroínu.

  K nadužívaniu väčšinou dochádza v prípade ľudí na vysokých pracovných pozíciách, no nie sú jediní. Medzi „fanúšikov“ patria aj mamičky či mladí ľudia, ktorí sa nevedia vysporiadať s úzkostnými stavmi. K najčastejším abstinenčným príznakom patrí podráždenosť, nevoľnosť, zvracanie a triaška, v niektorých prípadoch však pacient upadá do delirického stavu. Úplne zriedkavé nie sú ani epileptické záchvaty či psychotické stavy sprevádzané halucináciami.

  --- Reklama ---
  Epidémia závislosti. Slováci nevedia žiť bez tohto lieku, abstinenčné príznaky sú podobné heroínuZdroj: Shutterstock

  Predpísať ich môže aj všeobecný lekár

  Hoci majú benzodiazepíny veľkú tendenciu vyvolať závislosť, nezaobchádza sa s nimi práve opatrne. Na ich predpis pacient nemusí navštíviť psychiatra – recept mu dokáže vydať aj jeho všeobecný lekár.

  „Celkovo podľa dostupných štatistických údajov o vydaných liekov, ktoré spracováva NCZI, je napr. Neurol zakaždým medzi top 50 najčastejšie predpisovanými liekmi a ak sa nemýlim, v roku 2021 bol dokonca na 8. mieste ako jeden z najčastejšie predpisovaných liekov,“ vyjadril sa pre tvnoviny.sk Tomáš Zábrenszki, doktorand na Katedre trestného práva, ktorý sa venuje drogovej trestnej činnosti.

  Epidémia závislosti. Slováci nevedia žiť bez tohto lieku, abstinenčné príznaky sú podobné heroínuZdroj: Shutterstock

  Autor

  Michaela Molnárová
  Michaela Molnárová
  Na EMEFKA Daily pokrývam predovšetkým aktuálne dianie zo zahraničia, cudzie mi však nie sú ani rôznorodé kuriozity z oblasti šoubiznisu.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pellegrini zložil sľub. Ujíma sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor