Viac

  Dohoda medzi Izraelom a Hamasom? Zahŕňať má výmenu zajatcov i dočasné prímerie

  Potenciálna dohoda medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom, ktorú sprostredkováva Katar a Egypt, okrem iného zahŕňa prepustenie 50 rukojemníkov zajatých radikálmi po útoku na Izrael, ako aj dočasné prímerie v Pásme Gazy. Pre tlačovú agentúru DPA to vo štvrtok potvrdil zdroj oboznámený s rokovaniami.

  --- Reklama ---

  Podľa citovaného zdroja by dohoda viedla k troj- až päťdňovej prestávke v bojoch v palestínskej enkláve, kde Izrael podniká intenzívne letecké i pozemné útoky s cieľom zlikvidovať Hamas.

  Čo ešte predpokladá dohoda?

  Izrael by výmenou za 50 rukojemníkov prepustil 75 palestínskych žien a detí, ktoré sú zadržiavané v izraelských väzniciach, potvrdili egyptské bezpečnostné zdroje.

  Dohoda zároveň predpokladá zvýšenie humanitárnej pomoci pre Palestínčanov. Podľa zdroja by cez hraničný priechod Rafah do Pásma Gazy denne prúdilo až 200 kamiónov s pomocou, ako aj cisterny s palivom, pre nedostatok ktorého prestali fungovať zdravotnícke zariadenia i telekomunikačné služby.

  --- Reklama ---
  Izraelské nálety už zabili viac ako 5 000 ľudíZdroj: TASR

  Hnutie Hamas podľa zdroja s týmito bodmi dohody v zásade súhlasilo. Rokovania o možnej dohode pokračujú už niekoľko týždňov. Na strane Izraela sa ich zúčastňuje aj jeho najväčší spojenec – Spojené štáty.

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ešte v nedeľu naznačil, že „by mohlo dôjsť“ k dohode s Hamasom o prepustení rukojemníkov. Dohoda by však podľa neho bola jedine výsledkom vojenského nátlaku. Netanjahu vtedy povedal, že Izrael takisto nemá informácie o tom, kde sa nachádzajú unesení rukojemníci.

  Výzvy na prímerie v Pásme Gazy sa však ukázali ako veľmi kontroverzné. Apely zo strany európskych lídrov Izrael opakovane odmietol s odôvodnením, že dlhšie pauzy by poskytli Hamasu príležitosť na preskupenie a prípravu na ďalšie útoky.

  Podľa izraelských úradov 7. októbra zabili militanti z Hamasu pri útoku na Izrael 1200 ľudí, väčšinou civilistov. Hamas navyše zajal približne 240 osôb.

  Izraelská armáda na masaker Hamasu reagovala bombardovaním Pásma Gazy a spustením pozemnej operácie s cieľom zničiť toto militantné hnutie. Palestínske úrady riadené Hamasom hlásili, že pri odvetných izraelských úderoch dosiaľ zahynulo viac ako 11.500 ľudí, väčšinou civilistov.

  Izraelskí vojaci prenikli do pásma GazyZdroj: TASR

  Armáda vo štvrtok oznámila, že prevzala kontrolu nad prevádzkou prístavu v Gaze v severnej časti pobrežnej enklávy. Počas pozemnej operácie tiež zabila desať militantov Hamasu a zničila desať tunelových šácht i ďalšiu infraštruktúru. Útoky odôvodnila tým, že Hamas využíval túto oblasť na výcvik a podnikanie teroristických útokov proti Izraelu.

  Podľa OSN bol v meste Dajr Balah tiež zničený posledný mlyn na múku, ktorý zostal na území Pásma Gazy. „Jeho zničenie znamená, že v dohľadnej budúcnosti nebude v Gaze dostupná múka z miestnej produkcie,“ uviedol Úrad OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA).

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Erdogan to Švédsku neuľahčuje. Jeho vstup do NATO podmienil predajom amerických stíhačiek F-16

  Putin bude opäť kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách

  Netanjahu: Ak sa Hizballáh rozhodne začať vojnu s Izraelom, potom sa Bejrút a južný Libanon zmení na Gazu

  Rusko čakajú budúci rok prezidentské voľby. Putin nebude mať žiadnu konkurenciu

  V Zambii v stredu zachránili 49-ročného muža zo zavalenej bane na severe krajiny, v podzemí strávil takmer týždeň.

  Zo zavalenej bane zachránili jedného muža, strávil tam takmer týždeň

  Nemecko sa vzdalo snáh o vrátenie sochy, ktorú Mussolini predal Hitlerovi

  Počas televíznej Priamej linky s Vladimirom Putinom by chcela väčšina Rusov dostať odpoveď na otázku, kedy sa skončí vojna s Ukrajinou.

  Väčšina Rusov by sa Putina v televíznej priamej linke opýtala, kedy sa skončí vojna

  2023 bude najteplejším

  Služba EÚ Copernicus: Rok 2023 bude najteplejším v histórii meraní