Viac

  Ceny kakaa sa od začiatku roka 2024 už zdvojnásobili

  Ceny kakaa sa od začiatku roka 2024, teda za menej ako tri mesiace, zdvojnásobili. To zvyšuje náklady spotrebiteľov na obľúbenú pochúťku a výrobcov čokolády núti hľadať čo najvýhodnejšiu ponuku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

  --- Reklama ---

  Najaktívnejší kontrakt na burze v New Yorku vzrástol na 8394 USD (7706,57 eura) za metrickú tonu, čo je najviac v histórii. Dôvodom je zlá úroda v západnej Afrike, odkiaľ pochádza väčšina svetovej ponuky a kde kakaovníky trápia choroby aj extrémy počasia.

  Svetu tak hrozí deficit dodávok kakaa už tretí rok po sebe. Spracovávatelia už teraz zápasia s odstávkami a nové environmentálne predpisy pre európskych dovozcov predstavujú ďalšie prekážky pri získavaní kakaových bôbov.

  Ceny kakaa sa od začiatku roka 2024, teda za menej ako tri mesiace, zdvojnásobili. Rast cien kakaa sa zrýchľuje tesne pred Veľkou nocou.

  Rast cien kakaa sa zrýchľuje tesne pred Veľkou nocou, hlavným sviatkom konzumácie čokolády v krajinách ako USA. Niektoré sladkosti sú tak čoraz drahšie, menšie alebo naplnené inými príchuťami, aby sa zmiernil rast ich cien. „Veľa hráčov už oznámilo zvýšenie cien. Aj my sme súčasťou tejto skupiny,“ povedal Martin Hug, finančný riaditeľ švajčiarskeho výrobcu čokolády Lindt & Sprüngli. „V súčasnosti je veľmi ťažké predpovedať, čo sa stane na trhu s kakaom,“ dodal.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  V Kórei sa konajú parlamentné voľby. Vnímané sú ako test popularity prezidenta