Viac

  Ceny bytov na Slovensku stúpajú. Banky so znižovaním úrokov vyčkávajú

  Ceny bytov stúpajú, banky so znižovaním úrokov vyčkávajú. Vyplýva to z aktuálnej správy Realitnej únie SR (RÚ SR). „Po piatich mesiacoch je realitný trh v pluse o 3,2 percenta, zdražujú staršie i novšie byty,“ uvádza RÚ SR s tým, že hodnota Realitného barometra sa najviac zvýšila u novších trojizbových bytov v Prešove a Žiline.

  --- Reklama ---

  „V odozve na priaznivý vývoj inflácie odštartovala minulý týždeň Európska centrálna banka (ECB) pokles svojich kľúčových úrokových sadzieb,“ konštatuje RÚ SR. Ako dodáva, pozitívny signál tým vyslala aj realitnému trhu, keď sa lacnejšie peniaze skôr či neskôr premietnu do zníženia sadzieb na hypotéky, čo následne zdvihne ceny bytov. Tie už majú od začiatku roka podľa Realitného barometra pozitívny vývoj, pričom ceny stúpli z úrovne 2629 na 2712 eur za meter štvorcový.

  „ Realitný barometer je v pluse pri medziročnom porovnaní o 2,4 percenta, pričom jeho hodnota sa zvýšila šesťkrát v rade za sebou. Zdražovanie je zjavné pri väčšine starších i novších bytoch,“ vysvetľuje analytik RÚ SR Vladimír Kubrický. V kladných číslach je podľa neho šesť až osem krajských miest. „Napriek tomu, že sa ceny zvyšujú, hovoriť o novom realitnom boome by bolo blúznením. Rast je v súčasnosti oveľa miernejší ako napríklad pred dvoma rokmi, keď byty zdražovali štyrikrát rýchlejším tempom,“ dodáva.

  Počas roka 2023 sa v SR dokončilo 20.891 bytov, čo bol len o 3,3 % vyšší počet ako v roku 2022.

  Ručička Realitného barometra ku koncu mája ukazuje 2712 eur za meter štvorcový, čo je rovnaké číslo ako vo februári 2023. „Neznamená to ale, že ceny bytov sú teraz na úrovni spred 15 mesiacov. Pri pohľade na trojizbové byty vidíme, že v siedmich z ôsmich krajských mestách sú staršie byty lacnejšie. Naopak, v šiestich z ôsmich krajských miest sú novšie byty drahšie,“ doplnil Kubrický. Ako dodáva, novšie byty sa s ochladením realitného trhu vyrovnali lepšie ako staršie.

  --- Reklama ---

  „V posledných mesiacoch sa realitný trh dostal zo stabilizačnej do rastovej fázy. Oproti svojmu maximu z augusta 2022 je však v mínuse 6,5 percenta, ako to ukazuje Realitný barometer,“ konštatuje RÚ SR. Podľa Kubrického napríklad staršie trojizbové byty sú dnes v Bratislave lacnejšie oproti augustu 2022 až o 10,5 percenta, v Banskej Bystrici o 13,7 a Prešove dokonca o 15 percent. „Júnové zníženie kľúčových úrokových sadzieb ECB o 25 bázických bodov na trh s hypotékami veľké zmeny neprináša,“ dodáva RÚ SR s tým, že ceny bytov budú v najbližších mesiacoch stúpať len mierne. Výraznejšie zdražovanie očakávajú až na budúci rok.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum