Prezidentka Zuzana Čaputová je na návšteve Kanady, navštívila ju na pozvanie jej generálnej guvernérky Mary Simon. Je to prvá oficiálna návšteva slovenskej hlavy štátu po dvoch desaťročiach.
„Teší ma, že Kanada vníma Slovensko ako hodnotovo spriazneného a spoľahlivého partnera. Bola vôbec prvou krajinou, ktorá ratifikovala vstup Slovenska do NATO a dnes naši vojaci spoločne pôsobia v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku,“ uviedla Čaputová na sociálnej sieti. Zdôraznila tiež, že Kanada je pre Slovensko i dôležitým obchodným partnerom, vzhľadom na to, že svoje produkty tam dováža bezmála 190 slovenských firiem. Z tohto dôvodu ju na ceste sprevádzajú mnohí zástupcovi slovenských firiem a start-upov. „Ako dve demokracie sme súčasťou globálneho úsilia o riešenie kríz, ktorým dnes svet čelí – od vojny Ruska proti Ukrajine, až po potrebu chrániť našu planétu pre generácie, ktoré prídu po nás,“ napísala prezidentka.
V Kanade tiež Čaputová rokovala aj s premiérom Justinom Trudeauom. Diskutovali spoločne aj o tom, ako prehĺbiť vzájomné vzťahy medzi obomi krajinami. Príležitosti vnímajú napríklad v oblasti energetiky, ochrany klímy, zelených technológiách, a tiež biotechnológiách či IT oblasti.
„Naše krajiny sú oddelené oceánom, ale aj tak stojíme bok po boku, aby sme chránili našu spoločnú bezpečnosť a medzinárodný poriadok založený na pravidlách. Nikde to dnes nie je viditeľnejšie a bolestivejšie ako na Ukrajine. Som hrdá na podporu a solidaritu, ktorú sme za uplynulé dva roky prejavili voči našim susedom a poďakovala som premiérovi za pomoc, ktorú Ukrajine poskytujú oni,“ uviedla hlava štátu a dodal, že s Trudeauom sa zhodli na tom, že je spoločným záujmom, aby sa Ukrajina ubránila ruskej agresii. Zhodli sa i na tom, že z tohto dôvodu by naša všestranná podpora mala pokračovať.
„Premiér Trudeau mi počas oficiálnej štátnej večere spomenul slovo “ajuinata”, čo v jednom z jazykov pôvodných obyvateľov znamená schopnosť vytrvať, vydržať, ostať sám sebou. Hovoril o tom, že to je obzvlášť dôležité v týchto ťažkých a turbulentných časoch: schopnosť vytrvať, poznať, kto naozaj sme, čo sú naše hodnoty, aby sme mohli vybudovať lepšiu budúcnosť pre naše deti, našich susedov a všetky ľudské bytosti. Schopnosť pripomenúť si, kto sme a tiež to, kto sú naši priatelia, s ktorými bránime túto budúcnosť,“ napísala ďalej Čaputová. Dodala, že v Ottawe sa opätovne presvedčila o tom, že medzi priateľov a spojencov Slovenska patrí i Kanada.