Viac

  Britský denník označil Slovenské elektrárne za klimatického lídra

  Prestížny britský ekonomický denník Financial Times označil Slovenské elektrárne (SE) za európskeho klimatického lídra. Medzi top spoločnosti z celej Európy, ktoré chránia klímu a razantne znižujú emisie, zaradil denník Slovenské elektrárne do rebríčka Europe´s Climate Leader 2024. Medzi klimatickú elitu sa SE dostali už v rokoch 2021, 2022 a teraz aj v roku 2024. Denník doplnil, že SE za obdobie rokov 2017 až 2022 znížili svoju intenzitu emisií až o 45 %, čím zabránili vypusteniu viac ako milióna ton emisií CO2.

  --- Reklama ---

  „Ochrana klímy je pre nás prioritou a je veľkým zadosťučinením, že nás tak vníma aj svet a londýnsky Financial Times. Rebríček hodnotí úspechy z minulosti, ale my sa pozeráme dopredu, kde vidíme našu spoločnosť vyrábať sto percent elektriny bez priamych emisií oxidu uhličitého. Našu víziu meníme na realitu, pretože sme definitívne ukončili spaľovanie uhlia v decembri v Novákoch a v marci vo Vojanoch.“ dodal Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SE.

  Prestížny britský ekonomický denník Financial Times označil Slovenské elektrárne (SE) za európskeho klimatického lídra.

  Strýček spresnil, že vďaka nízkouhlíkovým zdrojom ako je jadro a voda, dodali Slovensku v roku 2023 až 96,5 % elektriny bez emisií CO2. Uhoľné elektrárne Nováky vypli koncom roku 2023 a začiatkom roku 2024 aj poslednú vo Vojanoch. SE tak vyrábajú už 100 % elektrickej energie bez priamych CO2. „Výrazný ekologický efekt malo aj spustenie tretieho bloku v Mochovciach, ktorý ušetrí za rok až 2,6 milióna ton emisií CO2 v porovnaní s elektrárňou na uhlie. Pre predstavu to znamená, ako keby z ciest zmizol milión áut so spaľovacím motorom,“ dodal Strýček.

  Predseda predstavenstva doplnil, že po spustení tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce intenzívne pracujú na dostavbe aj štvrtého bloku. SE pripravujú aj ďalšie projekty. „Ide o projekty batériových systémov na elektrárňach v Dobšinej, Mikšovej, či na najvýkonnejšej slovenskej prečerpávacej elektrárni Čierny Váh. V lokalite bývalej uhoľnej elektrárne v Novákoch by mala stáť zatiaľ najväčšia fotovoltická elektráreň na Slovensku s výkonom až 10 Mwp. SE sú zapojené aj do medzinárodného projektu Phoenix, ktorý má priniesť štúdiu uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov na niektorej z piatich vytypovaných lokalít na Slovensku,“ dodal na záver Strýček.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné