Viac

  Brexit poškodil britskú ekonomiku a znížil jej rast

  Brexit poškodil Spojené kráľovstvo, ktoré zaostáva za ostatnými vyspelými ekonomikami, tvrdí vo svojej novej analýze banka Goldman Sachs. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

  --- Reklama ---

  Rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť Európsku úniu (EÚ) zabrzdilo ekonomiku. Podľa Goldman Sachs je na tom britská ekonomika v súčasnosti horšie ako pred brexitom a od referenda o EÚ v roku 2016 výrazne zaostáva za ostatnými vyspelými ekonomikami.

  V minulotýždňovej správe s názvom „Štrukturálne a cyklické náklady brexitu“ banka odhaduje, že britská ekonomika za posledných osem rokov vzrástla o 5 % menej ako ostatné porovnateľné krajiny.

  Skutočný negatívny vplyv brexitu na ekonomiku krajiny by však mohol predstavovať 4 % až 8 % reálneho hrubého domáceho produktu (HDP), uviedla banka. Uznala však, že je ťažké oddeliť vplyv brexitu od iných súbežných negatívnych faktorov, ako bola pandémia či energetická kríza v roku 2022.

  --- Reklama ---
  Brexit poškodil Spojené kráľovstvo, ktoré zaostáva za ostatnými vyspelými ekonomikami, tvrdí vo svojej novej analýze banka Goldman Sachs.

  Goldman Sachs medzi faktory, ktoré spomalili rast a súvisia s brexitom, zaradila pokles obchodu, zníženie firemných investícií a nedostatok pracovných síl v dôsledku nižšej imigrácie z EÚ.

  Podľa odhadov banky britský obchod s tovarmi od hlasovania o brexite do dneška zaostal za ostatnými vyspelými ekonomikami približne o 15 %, zatiaľ čo firemné investície boli v porovnaní s úrovňami spred referenda „výrazne slabšie“.

  Okrem toho sa znížila imigrácia z krajín EÚ, ktorá bola kľúčovým sľubom kampane za brexit. Tú nahradila menej ekonomicky aktívna skupina migrantov z krajín mimo EÚ, predovšetkým študentov, uvádza banka. „Celkovo tieto dôkazy poukazujú na významné dlhodobé negatívne vplyvy brexitu na výkon ekonomiky,“ uviedli autori správy.

  Podľa Goldman Sachs obchod klesol v súlade s očakávaniami, ale investície sa oslabili „výraznejšie“, než sa predpokladalo. Zmeny imigračných vzorov predstavujú pre britskú ekonomiku – a najmä pre infláciu – najdôležitejšie cyklické dôsledky.

  „Zmena imigračných tokov po brexite znížila elasticitu ponuky práce v Spojenom kráľovstve, čo prispelo k postpandemickému nárastu inflácie a poukazuje na zvýšenie cyklickosti na trhu práce a inflačných tlakov v budúcnosti,“ uvádza sa v správe.

  Reálny HDP Spojeného kráľovstva na obyvateľa podľa nej sotva vzrástol nad úroveň spred brexitu a v súčasnosti sa nachádza 4 % nad úrovňou z polovice roka 2016. Pre porovnanie, v eurozóne je to 8 % a v USA 15 %.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia