Viac

  BR OSN opäť neprijala nijakú rezolúciu o vojne Izraela s Hamasom

  Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) opäť neprijala v pondelok na zasadnutí nijakú rezolúciu o vojne Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas v pásme Gazy. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a AFP.

  --- Reklama ---

  Zhodu medzi členmi BR OSN sa nepodarilo dosiahnuť ani po vyše dvoch hodinách rokovaní za zatvorenými dverami. Podľa diplomatických zdrojov totiž stále pretrvávajú rozpory ohľadom toho, či akékoľvek prerušenie bojov nazvať humanitárnou prestávkou alebo prímerím.

  vojne Izraela s palestínskym militantným hnutím HamasZdroj: TASR

  „Hovorili sme o humanitárnych prestávkach a máme záujem sa v tejto súvislosti venovať jazyku,“ uviedol zástupca amerického veľvyslanca pri OSN Robert Wood. „No existujú nezhody v rámci rady o tom, či je to akceptovateľné,“ priblížil Wood.

  Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyzval na okamžité prímerie v konflikte medzi Izraelom a hnutím Hamas a zastavenie „eskalácie“, ku ktorej prichádza na Západnom brehu ako aj v Libanone, Sýrii, Iraku či v Jemene.

  --- Reklama ---

  Podľa Guterresa je jednoznačne porušované medzinárodné humanitárne právo, ktoré požaduje ochranu civilistov a infraštruktúry nevyhnutnej pre ich život. Upozornil pritom na to, že nijaká strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad týmito zákonmi. Zároveň vyzval na okamžité prepustenie rukojemníkov, ktorých zajali militanti z Hamasu pri útoku na Izrael zo 7. októbra.

  Pondelkové stretnutie BR OSN zvolala Čína, ktorá tento mesiac Bezpečnostnej rade OSN predsedá, a Spojené arabské emiráty pre „krízu ľudskosti“ v Gaze, kde za necelý mesiac zahynulo podľa tamojších úradov už vyše 10.000 ľudí.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania