Viac

  Boli vyrobené prvé slovenské batérie do elektromobilov

  Slovenská spoločnosť InoBat, ktorá vyvíja a vyrába inovatívne batérie do elektrických vozidiel, oznámila ďalší míľnik. Na svete sú prvé batérie s označením „made in Slovakia“. Firma zároveň podľa jej vyjadrení získala všetky potrebné certifikácie a spustila výrobu prvých vysoko výkonných článkov určených pre letecký priemysel.

  --- Reklama ---

  Slovensko sa spustením výroby vo Voderadoch stáva po Švédsku, Nórsku, Nemecku a Francúzsku piatou európskou krajinou, ktorá dokáže vyrábať certifikované batériové články s európskym know-how. „My baterky nielen vyrábame, ale ich aj tvoríme a šijeme na mieru pre potreby každého zákazníka,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marián Boček.

  Podľa riaditeľa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Patrika Križanského ide o ďalší významný krok na ceste transformácie automobilového priemyslu smerom k elektromobilite. „Slovenský automotive je kľúčovým hráčom na globálnom trhu. Jeho transformácia smerom k elektromobilite je nevyhnutná nielen z hľadiska environmentálnej udržateľnosti, ale aj pre zachovanie konkurencieschopnosti nášho priemyslu,“ dodáva Križanský.

  Slovenská spoločnosť InoBat, ktorá vyvíja batérie do elektrických vozidiel, vyrobila prvé batérie s označením „made in Slovakia“.Zdroj: TASR

  Spoločnosť InoBat sa za uplynulé mesiace rozrástla aj personálne. Vo výrobe pribudli desiatky operátorov a technikov údržby zo Slovenska. Firma v súčasnosti zamestnáva medzinárodný tím expertov z osemnástich krajín sveta. Prvých pracovníkov InoBat rekvalifikoval v rámci existujúceho výskumno-vývojového centra vo Voderadoch, kde sa nachádza aj pilotná výrobná linka na batérie.

  --- Reklama ---

  Nastavené procesy plánuje firma implementovať aj v pripravovanej gigafabrike v Šuranoch, ktorá bude spoločným projektom InoBatu a čínskej spoločnosti Gotion High-Tech (GIB – Gotion InoBat Batteries). Spoločne chcú vybudovať v Šuranoch továreň na batérie s nulovou uhlíkovou stopou. Odhadujú, že vo fabrike bude pracovať viac ako 1 500 zamestnancov.

  InoBat sa špecializuje na výskum, vývoj, návrh, výrobu, dodávku a recykláciu inovatívnych elektrických batérií. Zameriava sa na odvetvia automobilov, nákladných vozidiel, motošportu a leteckého priemyslu. Firmu podporuje silné konzorcium strategických investorov a partnerov, ako sú Rio Tinto, Gotion, Amara Raja, Lilium, Medzinárodná finančná korporácia Svetovej banky (IFC), Slovak Investment Holding (SIH) a pôvodní sponzori IPM Group, Avanea a Across.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí