Viac

  Blíži sa bitcoin halving, hodnota kryptomeny môže prudko narásť

  Očakáva sa veľká udalosť vo svete kryptomien, už čoskoro príde tzv. bitcoin halving. To znamená zníženie odmeny ťažiarov za vyťažený blok na polovicu. Takýto halving sa odohráva každé štyri roky. Nastáva vždy po dosiahnutí určitého množstva blokov v blockchaine a je dôležitou súčasťou pravidiel bitcoinovej siete. Naposledy to bolo v roku 2020 a vtedy sa znížila odmena ťažiarov na 6,25 bitcoinu ročne. Od apríla 2024 to už bude o ďalšiu polovicu menej, teda 3,125 bitcoinu.

  --- Reklama ---

  Ako vysvetľuje generálny riaditeľ Fumbi Network Juraj Forgács, halving nie je len technickou udalosťou, ale aj historickým momentom, ktorý pripomína potenciál bitcoinu vo svete investícií. Vplyvom halvingu v minulosti poputovalo na burzu menej bitcoinov a cena kryptomeny sa zvýšila. „Po každom halvingu sa v priebehu roka a pol cena bitcoinu zvýšila rádovo v násobkoch. Následne znovu o niečo klesla. Nikdy sa však už ani zďaleka nevrátila na pôvodnú úroveň pred halvingom. Napríklad v roku 2020 sa takto hodnota bitcoinu prudko zdvihla nahor a začiatkom roka 2021 prekonala hranicu 60-tisíc dolárov,“ dopĺňa Forgács.

  Je tu veľká udalosť vo svete kryptomien, už čoskoro príde bitcoin halving. To znamená zníženie odmeny ťažiarov za vyťažený blok na polovicu.

  Existuje podľa neho racionálny predpoklad, že vývoj po halvingu v roku 2024 bude podobný. Základná ekonomická poučka však nepustí. „Minulý vývoj na trhu nemôže slúžiť na spoľahlivú predpoveď budúcnosti. Platí to o to viac, že ťažiari a nimi vyťažený bitcoin zohrávajú na celkovom trhu z hľadiska predaja čoraz menšiu rolu,“ konštatuje Forgács.

  Na predpoveď vývoja po bitcoinovom halvingu je potrebné komplexne zvážiť vývoj na trhu. Pozerať sa len na samotný halving by bola podľa neho chyba. Očakávania ďalšieho nárastu hodnoty bitcoinu sa opierajú o to, že môže nastať ponukový šok. „To znamená, že pri rovnakom dopyte by bola menšia ponuka na trhu. Je otázne, či a aký ponukový šok nastane. Nárast ceny však môže vyvolať stimulácia dopytu hlavne pod vplyvom behaviorálnych faktorov. Halving je téma, o ktorej sa veľa píše v médiách, zvyšuje sa povedomie ľudí. Následne rastie aj ich dopyt po bitcoine,“ opisuje situáciu Forgács.

  --- Reklama ---

  Pokojne sa môže stať, že v období po halvingu bude bitcoin vykazovať hodnotu na úrovni stoviek tisíc dolárov. „Dôležité je, že nárast hodnoty nebude len vplyvom halvingu, ale priam ideálne podmienky vytvára kombinácia viacerých udalostí, ako je zavedenie bitcoinových ETF a kryptomenová regulácia MiCa v EÚ. Ich vplyv na rast ceny bitcoinu sme napokon videli už v posledných mesiacoch a viackrát sme ich komentovali,“ zdôraznil Forgács.

  Ťažiari budú mať bezprostredne po halvingu menší príjem z ťaženia, a to pri rovnakých nákladoch. Teda ich výnosy sa scvrknú na polovicu. Ide podľa odborníka o vysoko konkurenčné prostredie, takže ťažiari dnes beztak operujú s minimálnou maržou. Aj to len za predpokladu, že sa dostanú k lacnej elektrine napríklad z obnoviteľných zdrojov. To podľa Forgácsa vyvracia mýtus o údajnej neekologickosti bitcoinu. Ako priamy následok halvingu veľa ťažiarov podľa neho rovno skrachuje. Tým, ktorí situáciu ustoja, sa mierne zlepší výnos.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú

  Poznáme prvé neoficiálne výsledky eurovolieb. Hovoria o víťazstve tejto strany

  Vo veku 90 rokov zomrel pri havárii lietadla Bill Anders, astronaut z Apolla 8

  Dopravu na trati po nehode v Pardubiciach sčasti obnovili. Diaľkové spoje však môžu meškať

  Antikoncepčný gél pre mužov je rýchlejší a účinnejší ako iné spôsoby prevencie