Viac

  Biden pricestoval do Izraela. Aký je dôvod jeho návštevy?

  Americký prezident Joe Biden v stredu pricestoval na návštevu Izraela, kde má absolvovať rokovania s premiérom Benjaminom Netanjahuom. Informovali agentúry AP a AFP.

  --- Reklama ---

  Prezidentský špeciál Air Force One pristál na letisku Bena Guriona v Tel Avive krátko pred 11.00 h miestneho času (10.00 h SELČ). Izrael v súčasnosti vedie vojnu proti palestínskemu hnutiu Hamas a ďalším spriazneným organizáciám.

  Zdroj: TASR/ AP Photo/Evan Vucci

  Americký prezident má počas rokovaní s Netanjahuom žiadať o povolenie prístupu pre humanitárnu pomoc do pásma Gazy. Chce tiež zabrániť, aby vojna prerástla do rozsiahlejšieho konfliktu.

  Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby na palube Air Force One médiám povedal, že Biden sa chce osobne oboznámiť so situáciou v regióne a bude sa pýtať aj náročné otázky. „Bude sa ich však pýtať ako priateľ,“ dodal Kirby. Prezident sa chce stretnúť aj so záchrannými zložkami a rodinami obetí a rukojemníkov v konflikte.

  --- Reklama ---

  Biden sa mal v stredu v jordánskom Ammáne stretnúť s jordánskym kráľom Abdalláhom II., egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Jordánsko však v utorok summit zrušilo v reakcii na raketový útok na nemocnicu v pásme Gazy, po ktorom palestínske úrady hlásili stovky obetí.

  Konflikt v pásme Gazy vypukol po rozsiahlych útokoch Hamasu na izraelské územia v sobotu 7. októbra. Odvtedy si vyžiadal viac než 1400 obetí na strane Izraela a približne dve stovky sú držané ako rukojemníci. Ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy hlási viac než 3000 obetí na životoch.

  Zdroj: TASR/ AP Photo/Evan Vucci
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Muž čelí obvineniu z trestného činu nebezpečného vyhrážania

  Mladík, ktorého brutálne napadla partia mužov v Hlohovci, opísal útok

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka