Viac

  Až 70 % Slovákov priznáva, že míňa peniaze aj na zbytočnosti

  Napriek tomu, že úspory Slovákov klesajú, väčšina ľudí utráca aj za veci, ktoré nakoniec nevyužije. Takúto skúsenosť má až 70 % populácie. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu, ktorý pre 365.bank uskutočnila agentúra 2muse v júli tohto roka na vzorke 1008 respondentov.

  --- Reklama ---

  Za najzbytočnejšiu kúpenú vec považuje viac ako polovica (53,4 %) Slovákov a Sloveniek oblečenie, ktoré nenosia. Túto možnosť pritom označilo o štvrtinu viac žien (66 %) ako mužov (39 %). Na druhom mieste kupovaných zbytočností je u pätiny mužov elektronika a u necelej tretiny žien kozmetika. Top trojicu zbytočností tvoria u oboch pohlaví bytové dekorácie, ktoré označilo v priemere 21 % opýtaných.

  Zdroj: Shutterstock
  Shutterstock

  Za výdavky, bez ktorých by sme sa zaobišli, považuje podľa prieskumu najväčšia časť populácie (26,2 %) kaviarne či reštaurácie. U takmer štvrtiny mužov nasledujú posedenia s priateľmi a v prípade takmer rovnakého počtu žien sú to hračky pre deti. Trojicu top výdavkov v tejto oblasti uzatvárajú náklady za výlety, dovolenky či festivaly, na ktorých sa zhodujú obe pohlavia, v priemere na úrovni 15,6 %.

  Najčastejším dôvodom neuvážených investícií do tovarov a služieb býva podľa prieskumu predpoklad, že ich skutočne využijeme (35,6 %). Ako ďalší dôvod respondenti uvádzali skutočnosť, že sa im v danom momente tieto produkty páčili (32,3 %). Necelá pätina priznala, že podlieha zľavám, ktoré uvádza ako hlavný dôvod zbytočných výdavkov.

  --- Reklama ---

  „Recept na zdravé nakupovanie je pomerne jednoduchý – plánovať a odkladať si priebežne. Vďaka tomu máme dostatok času na zváženie, či danú vec skutočne potrebujeme. Ak si aj niečo doprajeme, mali by sme mať stanovený maximálny limit, ktorý neprekročíme. Platí aj to, že v zľavách je vhodné kupovať len tie veci, ktoré by sme si zadovážili aj mimo nich,“ vysvetlila šéfka PR 365.bank Linda Valko Gáliková.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní