Viac

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Výživové doplnky sú na Slovensku mimoriadne obľúbené. Potvrdzuje to nedávny prieskum nadnárodnej lekárenskej skupiny pilulka.sk a výskumnej agentúry Behavio. Až 92 % dospelej populácie Slovenska užíva v nejakej forme výživové doplnky, pričom 70 % z nich tak robí pravidelne niekoľkokrát do mesiaca. „Je vidieť veľká snaha podporiť svoje zdravie, čo je výborná správa. Bezmála 70 % mužov aj žien priznáva, že doplnky užívajú niekoľkokrát do mesiaca,“ hovorí Petr Kasa, zakladateľ skupiny pilulka.sk.

  --- Reklama ---

  Prieskum tiež ukazuje, že tieto produkty najčastejšie užívajú ľudia vo veľkých mestách nad 10-tisíc obyvateľov, ktorí sú finančne zabezpečení, no zároveň často trpia psychickou nepohodou. Najviac rozvedených (66 %), bezdetných (55 %) a slobodných (51 %) Slovákov užíva výživové doplnky denne alebo niekoľkokrát týždenne, nezávisle od veku a pohlavia.

  „Historicky najviac nákupov na internete robia ženy, čo dokazujú aj naše dáta z predaja. V kategórii výživových doplnkov pre ženy sme zaznamenali medziročný nárast o takmer 300 % za prvé štyri mesiace tohto roka,“ dodáva Kasa. Veľký záujem je o produkty ako biotín, teda vitamín na vlasy a nechty (59 % nárast), lipozomálne vitamíny, ktoré podporujú lepšiu vstrebateľnosť vitamínov (38 %). Tretinové nárasty vnímajú pri nákupe enzýmov, vitamínov pre dojčiace matky a betaglukánoch. Zvyšuje sa tiež záujem o vitamíny na odvodnenie, kombinácie vápnika, horčíka a zinku či gingo bilobu.

  Zdroj: Shutterstock

  Pri výbere výživových doplnkov sa až 43 % Slovákov spolieha na informácie z internetu alebo priamo na výrobku. Každý štvrtý respondent priznal, že rozhodujúce sú pre neho odporúčania na sociálnych sieťach. Tretina spotrebiteľov sa radí s lekárom a štvrtina s rodinou. Odporúčania lekárnikov alebo priateľov tiež hrajú úlohu.

  --- Reklama ---

  Nutričný poradca Miloslav Šindelář zdôrazňuje význam prispôsobenia doplnkov individuálnym potrebám. „Každý človek potrebuje iný výživový doplnok. Doplnky stravy fungujú hlavne vtedy, keď máme v strave niečoho nedostatok,“ vysvetľuje a dodáva, že výživové doplnky by mali dopĺňať, nie nahrádzať pestrú a vyváženú stravu.

  Podľa Šindelářa by mali obyvatelia vnútrozemských krajín dbať na nedostatočný príjem Omega 3 mastných kyselín, ktoré môžu dlhodobým užívaním znižovať riziko srdcovocievnych ochorení. „Výživové doplnky však treba brať ako akúsi čerešničku na torte. Doplnky stravy by už od slova „doplnky“ mali len dopĺňať pestrú, vyváženú stravu. Nikdy by ju nemali nahrádzať,“ upozorňuje. Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke tisíc ľudí.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor

  Ďalšie napadnutie medveďa na Slovensku

  V Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese evidujú zvýšený pohyb medveďov