Viac

  Austrálskeho biskupa obvinili zo sexuálnych zločinov. Ide o činy spred desiatich rokov

  Austrálsky biskup Christopher Alan Saunders (74) čelí obvineniam zo znásilnenia a necudného útoku. Zatkli ho v stredu večer v štáte Západná Austrália po tom, čo intenzívne interné vyšetrovanie Vatikánu prinútilo konať austrálskych detektívov zameraných na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

  --- Reklama ---

  Polícia oznámila, že biskup bol obvinený v 14 bodoch z nezákonného a necudného útoku. V dvoch bodoch zo sexuálneho prieniku bez súhlasu, čo je právnický termín pre znásilnenie. Obvinený je aj v troch bodoch z „nemravného zaobchádzania s dieťaťom“ vo veku medzi 16 a 18 rokom. Pred súd sa má podstaviť vo štvrtok, pričom podľa súdnych dokumentov ide o činy z obdobia 2008-2014.

  Saunders viedol vyše 20 rokov diecézu Broome na severozápade Austrálie, ktorú tvoria aj desiatky odľahlých komunít pôvodných obyvateľov, aborigénov. Z jej vedenia odstúpil v roku 2020, keď sa v miestnych médiách objavili prvé správy o obvineniach jeho osoby zo sexuálneho zneužívania. Ponechal si titul „emeritný biskup“.

  Saunders vytrvalo tieto činy popieral a prvé policajné vyšetrovanie neodhalilo dostatok dôkazov na jeho obvinenie. Fámy okolo neho sa neustále šírili. Vatikán preto spustil v roku 2022 vlastné vyšetrovanie a využil pritom rozsiahle právomoci, zavedené pápežom Františkom.

  --- Reklama ---

  Právomoci „Vos estis lux mundi“ (Si svetlo sveta) boli vypracované v roku 2019 pre lepšie vyšetrovanie obvinení zo sexuálneho zneužívania v najvyšších cirkevných kruhoch. Dôverné zistenia cirkev neskôr odovzdala polícii, ktorá znovu otvorila vyšetrovanie.

  V roku 2019 bol za sexuálne zneužívanie uväznený aj George Pell, zosnulý austrálsky kardinál a vplyvný muž Vatikánu. V jeho prípade však rozsudok Najvyšší súd nasledujúci rok zrušil.

  Zdroj: TASR/AP
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov

  V Kórei sa konajú parlamentné voľby. Vnímané sú ako test popularity prezidenta