Viac

  Atentátnik z Bruselu zomrel po zásahu polície

  Abdesalem L., ktorý v pondelok večer zastrelil dvoch občanov Švédska a tretieho vážne zranil, v utorok zomrel. Atentátnik z Bruselu bol v utorok ráno postrelený políciou a prevezený do nemocnice.

  --- Reklama ---

  Podľa spravodajského portálu RTL Info mal pred smrťou dve zástavy srdca, informuje bruselský spravodajca TASR. Bruselská polícia útočníka postrelila v štvrti Schaerbeek. Mužovi pôvodom z Tuniska počas zatýkania polícia zhabala kalašnikov.

  Abdesalem L. mal policajné záznamy pre obchodovanie s ľuďmi, nelegálny pobyt a ohrozovania bezpečnosti štátu. V júli 2016 cudzinecká polícia od cudzej rozviedky dostala informáciu, že Abdesalem L. chce odísť do konfliktnej zóny na Blízkom východe bojovať po boku džihádistov.

  Atentátnik z BruseluZdroj: TASR

  Počas utorňajšej tlačovej konferencie federálny minister spravodlivosti Vincent van Quickenborne potvrdil, že Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM) muža neevidoval v databáze radikalizovaných a sledovaných osôb.

  --- Reklama ---

  „Toto bolo overené, s týmito informáciami sa už nedalo nič robiť. Navyše nič konkrétne nenasvedčovalo jeho radikalizácii. Preto táto osoba nebola zaradená na zoznam OCAM,“ vysvetlil Van Quickenborne.

  Belgická polícia mala s Abdesalemom L. dočinenia tento rok pre vyhrážky cez sociálne siete obyvateľke azylového centra v Kempene. Tvrdila, že ho odsúdili za teroristické činy v Tunisku. Antverpská justičná polícia ho chcela v tejto veci vypočuť v utorok.

  Abdesalem L. sa v Belgicku zdržiaval nelegálne. V novembri 2019 podal žiadosť o azyl, ktor v októbri 2020 zamietli. Potom úradom „zmizol z radaru“, uviedla štátna tajomníčka pre azyl Nicole de Moorová. Vo februári 2021 bol vyradený z národného registra žiadateľov o azyl.

  Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský uviedol, že je šokovaný útokom v Bruseli, pri ktorom zahynuli dvaja švédski futbaloví fanúšikovia. „Vyjadrujem sústrasť ich rodinám a obyvateľom Švédska. Slovensko dôrazne odsudzuje násilie, extrémizmus a terorizmus vo všetkých formách. Sme jednotní proti teroru,“ napísal na sociálnej sieti.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú