Viac

  Apríl bol najteplejší v histórii meraní. Je to už 11. rekordný mesiac za sebou

  Tohtoročný apríl bol najteplejším štvrtým mesiacom roka od začiatku meraní a jedenástym najteplejším mesiacom v rade. Bol to tiež prvý zaznamenaný apríl s priemernou globálnou teplotou nad 15 stupňov. To isté platí o oceánoch, ktorých povrchová teplota zaznamenala nadpriemerné hodnoty trinásty mesiac po sebe. Vyplýva to z údajov zverejnených európskym monitorovacím programom Copernicus, o ktorých v stredu informovali agentúry DPA a AFP.

  --- Reklama ---

  Priemerná globálna teplota vzduchu dosiahla v apríli 15,03 stupňa Celzia, čo je o 0,67 stupňa viac ako priemer z rokov 1991 – 2020. V Európe bol apríl dokonca o 1,49 stupňa teplejší v porovnaní s týmto referenčným obdobím.

  Nie je to nič neobvyklé: Európa sa podľa Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) zohrieva najrýchlejšie zo všetkých kontinentov. V porovnaní s predindustriálnym referenčným obdobím (1850 – 1900) bol apríl 2024 globálne o 1,58 stupňa teplejší.

  „Aj keď je to nezvyčajné, podobná séria mesačných globálnych teplotných rekordov sa odohrala už predtým v rokoch 2015 – 2016,“ uvádza sa vo vyhlásení programu Copernicus. Priemerná globálna teplota za posledných dvanásť mesiacov (máj 2023 – apríl 2024) bola o 1,61 stupňa vyššia ako predindustriálny priemer. To však neznamená, že nie je možné dosiahnuť cieľ udržať oteplenie do úrovne 1,5 stupňa stanovené v Parížskej dohode z roku 2015, keďže sa berú do úvahy dlhodobé priemerné hodnoty. Copernicus nedávno uviedol, že ak bude tento trend z uplynulých 30 rokov pokračovať, stane sa tak v roku 2033.

  --- Reklama ---
  Zdroj: Pexels

  Podľa vedcov z programu Copernicus periodický jav El Niňo, ktorý spôsobuje ohrievanie Tichého oceánu a vedie k zvýšeniu globálnych teplôt, vyvrcholil začiatkom tohto roka a v apríli pokračoval v oslabovaní smerom k „neutrálnemu stavu„. Napriek tomu priemerné teploty povrchu morí a oceánov prekonali v apríli rekordy už 13. mesiac po sebe.

  Otepľujúce sa oceány ohrozujú tamojší život, prispievajú k pribúdaniu vlhkosti v atmosfére a ohrozujú jej kľúčovú úlohu pri pohlcovaní emisií skleníkových plynov ohrievajúcich Zem. Predpovede naznačujú, že v druhej polovici roka by mohol nastúpiť jav La Niňa, keď sa začne Pacifik ochladzovať, „avšak podmienky sú stále dosť neisté“, povedal pre AFP Julien Nicolas, klimatológ z programu Copernicus.

  „Dodatočná energia viazaná v oceánoch a atmosfére v dôsledku rastúcej koncentrácie skleníkových plynov budú naďalej posúvať globálne teploty k novým rekordom,“ konštatoval vo vyhlásení riaditeľ programu Copernicus Carlo Buontempo.

  Služba Európskej únie pre zmenu klímy Copernicus pravidelne zverejňuje údaje o povrchových teplotách, morskej ľadovej pokrývke a zrážkach. Zistenia sú založené na počítačovo generovaných analýzach, ktoré zahŕňajú miliardy meraní zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc na celom svete. Použité údaje siahajú do roku 1950, k dispozícii sú čiastočne aj staršie údaje.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí so vstupom krajiny do eurozóny. Poukázali na to výsledky prieskumu poľského CBOS.

  Takmer polovica Poliakov nesúhlasí s prijatím eura

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Hokejové zlato oslavujú v Česku všetci. Aj prezident

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne