Viac

  Ak Orbán bude vetovať 50-miliardovú pomoc pre Ukrajinu, EÚ má v tom prípade „plán B“

  Európska únia má „plán B“ v prípade, ak by Maďarsko vetovalo navrhovaný balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov EÚ.

  --- Reklama ---

  Únia bude bude podľa nich schopná nájsť spôsob, ako poskytnúť Kyjevu túto pomoc aj v prípade maďarského veda. Európska komisia navrhuje úpravu spoločného sedemročného rozpočtu eurobloku tak, aby mohol byť balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur na roky 2024 – 2027. To by zabezpečilo ďalšiu finančnú podporu Kyjevu, keďže súčasné financovanie sa tento rok skončí.

  Lídri EÚ by mali o návrhu Komisie hlasovať na decembrovom summite, pričom na schválenie balíka je potrebný ich jednomyseľný súhlas. Na októbrovom summite sa však proti tejto pomoci vyslovili premiéri Maďarska a Slovenska, Viktor Orbán a Robert Fico. Ide pritom o nevojenskú pomoc, určenú na udržiavanie chodu štátu, penzie a mzdy či opravu infraštruktúry.

  Maďarsko a EÚ

  Portál Politico koncom októbra napísal, že v Bruseli vládne presvedčenie, že Orbána bude možné presvedčiť, aby upustil od prípadného veta. To, prostredníctvom uvoľnenia časti európskych fondov zadržiavaných Maďarsku pre spory týkajúce sa právneho štátu.

  --- Reklama ---

  Agentúre Reuters sa bezprostredne nepodarilo získať vyjadrenie Budapešti k tejto otázke. V prípade, ak by Maďarsko navrhovanú pomoc Ukrajine predsa len vetovalo, má Európska komisia pripravený spôsob, ako zamýšľané financie Kyjevu napriek tomu poskytnúť.

  Dvaja nemenovaní predstavitelia Únie pre Reuters uviedli, že Únia požiadala jednotlivé členské štáty, aby sa dohodli s Kyjevom na vlastných balíkoch pomoci, ktoré by dovedna poskytli Ukrajincom rovnakú sumu.

  Budapešť bude blokovať začiatok rokovaní s Ukrajinou o vstupe do EÚZdroj: Shutterstock

  „Otázka peňazí pre Ukrajinu sa vyrieši tak alebo onak. Kyjev pomoc EÚ dostane. Ak sa Maďarsko stane prekážkou k jednomyseľnosti potrebnej na to, aby sa to urobilo prostredníctvom rozpočtu EÚ, členské štáty si nájdu inú cestu. Napríklad medzivládnu dohodu či národné garancie,“ uviedol pod podmienkou anonymity predstaviteľ EÚ.

  „Radšej by sme sa s nimi (Maďarmi) dohodli, ale existuje moment, keď už ľudí prestane baviť to, že Budapešť drží všetkých v šachu. Náhradné riešenie je náročné, ale máme ho, ak bude potrebné,“ povedal iný nemenovaný činiteľ Únie.

  Podobná situácia sa riešila už vlani. Vtedy Orbán vetoval podobný návrh na poskytnutie balíka pomoci Ukrajine v hodnote 18 miliárd eur. Po mesiacoch sporov Maďarsko nakoniec balík schválilo s vysvetlením, že sa mu podarilo získať ústupky zo strany EÚ. V Bruseli sa aj vtedy hovorilo o možnostiach na obídenie maďarského veta.

  „O ‚pláne B‘ sme diskutovali aj minulý rok… Ale dokázali sme sa tomuto scenáru vyhnúť. Dúfam, že sa nám podarí zaobísť sa bez tejto možnosti aj tento rok.“ Povedal to minulý týždeň výkonný podpredseda Európskej komisie pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú