Viac

  Absolventky stredných a vysokých škôl majú od roku 2024 nárok na materskú. Takáto je však podmienka

  Absolventky stredných a vysokých škôl majú od roka 2024 nárok na materskú. Podmienkou je, aby poistenkyňa bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní, do tohto obdobia sa započítava doba štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole, ktorá sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie.

  --- Reklama ---

  V prípade, že tehotná žena skončila vysokú školu s 2. stupňom, a po skončení štúdia sa nezamestnala a nebola nemocensky poistená v sociálnej poisťovni, na vyplatenie materskej nemá nárok. V prípade, že sa po ukončení vysokej nezamestnala, ale prihlásila sa v sociálnej poisťovni na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie, má nárok na materskú.

  K dňom získaného dobrovoľného nemocenského poistenia sa jej pripočíta doba štúdia na vysokej škole v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak dobrovoľné nemocenské poistenie do nástupu na materské trvalo menej ako 26 týždňov, materská sa určí zo sumy minimálnej mzdy, teda 715 eur.

  Zdroj: Shutterstock

  Pokiaľ budúca mama skončila strednú školu, maturovala v máji 2024, doba štúdia sa jej započítava až do skončenia školského roka. Po skončení strednej školy nebola zamestnaná ani nebola nemocensky poistená v sociálnej poisťovni. V prípade, že sa od začiatku roka 2025 zamestnala, ako nemocensky poistená zamestnankyňa má nárok na materské.

  --- Reklama ---

  K dňom, ktoré získa ako povinne nemocensky poistená zamestnankyňa, sa jej pripočíta doba štúdia na strednej škole v období 2 rokov pred pôrodom. Ak bude mať v zamestnaní do nástupu na materskú poistné zaplatené za najmenej 90 dní, suma materskej sa vypočíta z jej hrubej mzdy, ktorú bude mať v zamestnaní za mesiace prvé tri mesiace roka 2025.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Uniesol a znásilnil študentku v Bratislave, pred súd sa však nepostaví. Stíhanie únoscu zastavili

  Až 61,6 percenta ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu na premiéra Roberta Fica najviac prispelo správanie opozičných politikov.

  Čo podľa Slovákov prispelo k spáchaniu atentátu na Roberta Fica? Toto sú výsledky prieskumu

  Muž sa viezol v neuzamknutom aute, nabúral do druhého

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Včerajšia nehoda na D1 si vyžiadala život dvoch hasičov vo veku 27 a 43 rokov. Polícia začala vyšetrovanie, kto je vinní...

  Ak sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, vyhrala by ich strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas 21,8 percenta voličov.

  Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD s tesným náskokom pred PS

  Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody.

  Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým pondelňajšej tragickej dopravnej nehody

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné